Nasze projekty

Projekt, którego działanie jest finansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu rozwoju organizacji obywatelskich na lata 2018-2030.

Projekt opiera się na trzech filarach:

  1. Prawo dla Seniorów
    W czasie zajęć z prawa szczególnie uwzględniane zostają aspekty związane z prawami konsumenta oraz prawa spółdzielczego. Seniorzy zostają też zaznajomieni z niebezpieczeństwami, jakie wynikają z zawierania umów kredytów, czy pożyczek – zwłaszcza z instytucji określanych mianem parabanków. Doświadczenie zawodowe członków organów Fundacji dowodzi, że postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika często dotyczy niestety osób starszych. Dlatego też w czasie zajęć seniorzy są zaznajamiani z tym, jak wyglądają takie umowy, kwestia odstąpienia od nich oraz jak wygląda potencjalne postępowanie prowadzone przez komornika. Seniorzy zaznajomieni zostają także z aspektami prawa cywilnego koncentrującymi się na postępowaniu spadkowym.
  2. Szkolenia dla seniorów z obsługi komputera
    Są to warsztaty w czasie, których seniorzy uczą się podstaw korzystania z komputera. Celem tego filaru szkoleń jest zaznajomienie seniorów z komputerem, a tym samym otworzenie ich na nowe technologie. Pandemia koronawirusa pokazała, że znajomość podstawowej obsługi komputera jest niezwykle istotna i pozwala na załatwianie swoich podstawowych spraw, a także na kontakt ze swoimi najbliższymi.
  3. Szkolenia językowe dla seniorów
    Seniorzy uczą się nowych, przydatnych słów, zwrotów oraz wyrażeń w języku angielskim. Badanie naukowców z York University w Toronto wykazało, że języki obce usprawniają umysł, zapobiegają takim schorzeniom, jak Alzheimer oraz opóźniają demencję o około pięć lat względem osób, które znają wyłącznie rodzimy język. Dlatego też z punktu widzenia seniorów zajęcia takie są nie tylko ciekawe, ale i potrzebne ze względu na utrzymanie odpowiedniej kondycji psycho-fizycznej.